LASEROWY LIFTING PIERSI (LASER CO2 FOTONA)
Ludzka skóra w trakcie mijających lat ulega procesom starzenia, których każdy z nas chciałby uniknąć. Ten proces związany jest z postępującą utratą zdolności regeneracyjnych komórek oraz utrudnieniem transportu substancji odżywczych do tego narządu. Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw problemowi dotykającemu coraz szersze grono osób, który może utrudniać swobodne wykonywanie codziennych czynności związanych z aktywnością zawodową, społeczną lub domową. Jest nim ślad upływającego czasu pojawiający się w obrębie naszej skóry pod postacią zmarszczek, bruzd skórnych lub blizn.
Laserowy LIFTING piersi stanowi rozwiązanie dla tych problematycznych zmian, umożliwiając ich usunięcie, zmniejszenie widoczności nieprawidłowości skórnych oraz wygładzenie danej okolicy. Jak sama nazwa wskazuje , zabieg laserowego liftingu opiera się na użyciu lasera w celu osiągnięcia planowanych efektów. Planowany efekt końcowy często może wymagać również innych narzędzi spośród szerokiego asortymentu ukrytego w klinikach chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej, lecz laserowy lifting stanowi ważny filar w budowaniu lepszej samooceny pacjentów. Głównym problemem z którym zgłaszają się pacjenci ukierunkowani na laserowy lifting jest problem oznak upływającego czasu na skórze piersi. Zmiany skórne mogą się pojawiać niezależnie od wieku (mogą być również powikłaniem np. urazu/zabiegu chirurgicznego i występować w młodym wieku). Zmarszczki, które możemy spotkać na skórze okolicy piersi, dzielimy na starcze oraz związane z ekspozycją na promieniowanie UV. Patofizjologia czyli procesy powodujące ich powstawanie opierają się na uszkodzeniach w obrębie włókien kolagenowych i elastynowych, które tracąc swoje właściwości, są odpowiedzialne za powstawanie załamań w obrębie skóry. Czynnikami istotnie przyspieszającymi powstawanie zmarszczek są niedobory witamin A, C, E oraz miedzi, których brak hamuje syntezę nowych włókien kolagenowych.
Laserowy LIFTING piersi stanowi metodę leczniczą dla pacjentów w każdym wieku , oczywiście poza poprawą widoczności zmarszczek również zabieg może być przeprowadzany u osób młodych , które nie doświadczyły jeszcze wcześniej opisywanego typu zmian skórnych.
Laserowy lifting piersi jest szczególnie przydatny dla pacjentów z bliznami pourazowymi, pooparzeniowymi oraz jako terapia uzupełniająca po chirurgicznym wycięciu tego typu blizn, często efekt końcowy nie jest satysfakcjonujący dla pacjenta. W takiej sytuacji laserowy lifting może być najlepszą metodą aby zakończyć ścieżkę leczniczą i zadowolić pacjenta efektem końcowym.
Zabieg laserowego liftingu jest wskazany dla każdego pacjenta którego skóra uległa naturalnemu procesowi starzenia pod wpływem codziennego narażenia na promieniowanie ultrafioletowe oraz powolnego procesu starzenia się. Leczenie obejmuje zmiany skórne takie jak: zmarszczki, blizny (po zabiegach chirurgicznych, po urazach), nieregularna struktura skóry, bruzdy, przebarwienia i zwiotczenia skóry
Pierwszym krokiem przed laserowym resurfacingiem jest konsultacja z specjalistą wykonującym zabieg. Jest to czas na wstępne oględziny miejsca przeznaczonego do zabiegu, ocenę wielkości zabiegu oraz czasu potrzebnego na jego wykonanie. Również jest to czas na rozmowę i rozwianie wszelkich wątpliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji, czasami dopiero wtedy zostaje wyznaczony termin zabiegu. Warto przed taką konsultacją przygotować listę pytań aby w trakcie rozmowy z lekarzem nie pominąć istotnego pytania lub informacji.
Na kilka dni przed samym zabiegiem nie należy poddawać się żadnym innym zabiegom złuszczającym takim jak - mikrodermabrazja , peelingi chemiczne. Kremy z retinoidami lub kwasy owocowe powinny zostać odstawione na 5-7 dni przed zabiegiem. W dzień zabiegu należy stawić się w dobrej kondycji fizycznej, bez infekcji czy zaczerwienienia w okolicy poddawanej zabiegowi.
Laserowy lifting jest zabiegiem podczas którego pacjenci w większości zgłaszają ból, dlatego bardzo istotnym elementem procesu zabiegowego jest zaplanowanie metody zmniejszania bólu. Im głębszych warstw skóry dotyka zabieg tym może być on bardziej bolesny dla pacjenta. Oczywiście przy przeprowadzaniu zabiegu laserowego liftingu piersi w płytkich warstwach skóry możliwe jest całkowite odstąpienie od środków znieczulających, jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Najczęściej stosowana metodą jest znieczulenie miejscowe oraz zastosowanie zimnych nawiewów/okładów na powierzchnię skóry poddawanej zabiegowi. Do miejscowego znieczulenia zwykle używany jest preparat lidokainy (EMLA czyli emulsja kilkuprocentowej lidokainy i prylokainy) zastosowany około 90-120 min przed zabiegiem. Zastosowanie tej metody umożliwia zmniejszenie bólu i dyskomfortu podczas zabiegu pod warunkiem zaaplikowania preparatu z odpowiednim wyprzedzeniem (Pacjent może otrzymać zalecenie aplikacji maści w domu na tyle wcześniej aby lek mógł zacząć działać). U niektórych pacjentów może wystąpić reakcja alergiczna po aplikacji co dyskwalifikuje tą metodę dla tego pacjenta. Wtedy pozostają jedynie inwazyjne metody znieczulenia, co należy omówić indywidualnie z lekarzem wykonującym zabieg.
Laserowy lifting piersi można podzielić na ablacyjny, nieablacyjny i frakcyjny. Ablacyjny i nieablacyjny polega na usuwaniu całych płaszczyzn tkankowych położonych równolegle do powierzchni naskórka. W zależności do głębokości dzielimy ten typ zabiegu na ablacyjny i nieablacyjny. Frakcyjny polega na wytworzeniu mikrouszkodzeń wielkości pikseli w obrębie skóry objętej zabiegiem, pozostawiając otaczającą skóry jako nienaruszoną. Pixele przybierają kształty kolumn w obrębie skóry właściwej stymulując tworzenie nowych włókien kolagenowych, które zmniejszają widoczność zmarszczek, bruzd oraz blizn. Wytwarzane pole podzielnej wiązki światła nazywane jest matrycą która wytwarza pola uszkodzeń termicznych (eng. MTZ - microthermal zones). Laserowy lifting piersi stymuluje regenerację tkanek objętych zabiegiem szybciej niż gdyby uszkodzenia obejmowały całą tkankę. Mikrouszkodzenia (MTZ) stanowią ogniska regeneracyjne dla skóry co poprawia jej wygląd oraz zmniejsza widoczność bruzd, blizn oraz zmarszczek.
Zabieg trwa około 30-45 min, po którym obszar skóry objętej działaniami inwazyjnymi powinien zostać zabezpieczony przed opuszczeniem gabinetu.
Gojenie się skóry bezpośrednio po zabiegu trwa około tygodnia lecz ostateczne efekty będą widoczne dopiero po ok 6-8 tygodni. Przez cały okres rekonwalescencji należy uważać na skórę, nie wystawiać jej niepotrzebnie na promieniowanie ultrafioletowe oraz stosować krew z filtrem.
Obrzęk w obrębie skóry poddanej zabiegowi laserowego resurfacingu jest zwykłą reakcją organizmu na uszkodzenie. Po około 2-3 dniach od zabiegu skóra może wykazywać nadmierną suchość, zaleca się w tej sytuacji stosować środki nawilżające (np. kremy o prostym składzie). Po kilku dniach systematycznego nawilżania suchość ustępuje.
Należy pamiętać że zabieg laserowego resurfacingu piersi jest zabiegiem związanym z uszkodzeniem tkanki skórnej, dlatego może być wskazane spędzenie krótkiego okresu bezpośrednio po zabiegu w zaciszu domowym.
Do poprawy wyglądu skóry zachodzi dzięki procesom regeneracyjnym dokonującym przebudowy w obrębie struktur tej tkanki. Czas utrzymywania się efektów po zabiegu laserowego liftingu piersi jest zależny od stadium zmian pierwotnych (głębokości zmarszczek, rozległości blizn), narażenia skóry po zabiegu na czynniki szkodliwe (np. nadmierne wystawienie na działanie promieniowania UV) oraz predyspozycji osobniczych każdego pacjenta. W większości przypadków efekty utrzymują się przez okres nawet do kilku lat, lecz zdarzają się sytuacje gdy ponowny zabieg jest wskazany po krótszym okresie czasu.
W ciągu pierwszych 24-godzin po zabiegu należy 4-5 krotnie oczyszczać skórę i każdorazowo nanosić na nią warstwę tłustej maści , takiej jak np. wazelina, najlepiej nie stosować kremów z substancjami czynnymi, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić uszkodzoną skórę. Ponadto zastosowana maść zabezpiecza skórę przed powstawaniem strupów. Czas noszenia opatrunku przez pacjenta powinien być skracany do minimum, wg aktualnej wiedzy medycznej można stosować techniki pielęgnacji otwartych ran co umożliwia szybszą regenerację oraz możliwość stałej kontroli wyglądu rany lub techniki zamknięte jednak umożliwiające wytworzenie środowiska w którym możliwa jest wymiana gazów oraz płynów. Z opatrunków do zamkniętych technik można stosować piankę kompozytową, hydrożele, siatki opatrunkowe czy folie polimerowe.
Długość okresu utrzymywania się efektów po laserowym liftingu piersi jest stosunkowo długa ( nawet kilka lat) lecz zmienna u różnych osób. Każdy z pacjentów jest wyjątkowy, podobnie jak każdy ma inne zdolności regeneracyjne, zmienną szybkość tej regeneracji, różne narażenie na czynniki szkodliwe oraz zmienną predyspozycję do nawracania zmian skórnych (zmarszczek, bruzd, blizn).
Powikłania po zabiegu laserowego resurfacingu piersi są najczęściej spotykane u pacjentów o ciemnej karnacji oraz obciążonych dodatkowymi czynnikami ryzyka ( w tym chorobami przewlekłymi). Dlatego tak ważna jest szczera rozmowa z lekarzem wykonującym zabieg, przedstawienie swoich oczekiwań oraz omówienie w sposób jasny swojego stanu zdrowia i historii chorób.
Ponadto należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń po zabiegowych, uważnej obserwacji ran oraz jak najszybszym kontakcie z lekarzem wykonującym w razie niepokojących objawów ( np. pojawiająca się ropa w obrębie rany może być pierwszym objawem infekcji, której można szybko przeciwdziałać poprzez ordynację antybiotykoterapii przez lekarza).
Infekcje - nawet tak niewielkie uszkodzenia w obrębie skóry mogą stanowić wrota dostępu dla bakterii, wirusów czy grzybów. Infekcja może pojawić się po kilku dniach po zabiegu i nie należy jej lekceważyć.
Dyschromia - objawiająca się jako zmiana zabarwienia skóry (hiperpigmentacji/hipopigmentacja) ( istnieją artykuły wskazujące, że u osób z predyspozycjami do pozapalnej hiperpigmentacji skóry można zastosować miejscową steroidoterapię, która zmniejsza ryzyko jej wystąpienia)
Przedłużający się rumień - występuje rzadko , najczęściej jest spowodowany źle dobranymi parametrami lasera do skóry, zakażeniem lub zbyt agresywnym oczyszczaniem skóry. Zwykle zanika samoistnie po pewnym okresie czasu.
HI-FU 4D LIFTING PIERSI
Ciąża i okres laktacji w wyraźny sposób zmieniają ciało kobiety. Mamy tu na myśli nie tylko ogólny wygląd sylwetki, który zmienia się podczas ciąży, lecz także wygląd piersi, które tracą swoją pierwotną jędrność i elastyczność. Wiele kobiet stara się poprawić kondycję swojego biustu poprzez pielęgnację lub ćwiczenia, jednak nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Specjaliści z naszej kliniki mają skuteczne rozwiązanie na problem wiotkiej skóry na biuście – zabieg HI-FU 4D.
Karmienie piersią posiada wiele zalet, w szczególności w odniesieniu do odporności i zdrowia naszego malucha. Nie zmienia to jednak faktu, że w większości przypadków proces laktacji zmienia wygląd biustu nie do poznania. Pierwsze zmiany stają się zauważalne jeszcze w ciąży, za co odpowiadają hormony żeńskie i rozrastanie się płatów gruczołu sutkowego produkującego mleko. Piersi zwiększają się czasem o 1-2 rozmiary, stając się pełniejszymi, twardszymi i cięższymi. Po okresie laktacji biust wraca do swojego poprzedniego rozmiaru, ale skóra jest w takim stopniu rozciągnięta, że nie może samodzielnie się obkurczyć, przez co staje się wiotka i mało elastyczna.
Ultraformer to urządzenie wykorzystujące technologię ultradźwięków HIFU – High Intensity Focused Ultrasound – do całkowicie nieinwazyjnego liftingu skóry twarzy lub ciała. Działanie urządzenia oparte jest na wysokoenergetycznej fali ultradźwiękowej, która selektywnie podgrzewa tkankę skórną, a jej wibracje prowadzą do zwiększenia aktywności komórek skóry poprzez pobudzanie ich do intensywnej regeneracji i wytwarzania nowego kolagenu – białka, które wraz z elastyną nadaje skórze niezwykłe właściwości: elastyczność, napięcie i jędrność. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest obecnie jednym z chętniej wybieranych przez naszych pacjentów rozwiązaniem przy problemie wiotkiej i mało elastycznej skóry. Sprawdza się idealnie przy ujędrnianiu biustu po karmieniu. Jak poprawić wygląd biustu? Spektakularne efekty po zabiegu